Již pošesté se ve svém volném čase o prázdninách setkali zapálení učitelé, kteří rádi poznávají a zkouší nové možnosti nejen v oblasti ICT, ale i v různých jiných dovednostech.
Letošní ročník byl ve znamení “rybiček“ a vizualizace dat pomocí Power BI. Této akce jsem se zúčastnil již podruhé.
Vše vypuklo odpoledne 14. srpna, kdy se do hotelu Kopanice v obci Žítková na česko-slovenském pomezí začali sjíždět první účastníci.
Na půl pátou bylo naplánováno přivítání účastníků. Tohoto úkolu se zhostili Karel Klatovský a Zuzana Molčanová ze společnosti Microsoft a představili všem plán letní školy, harmonogram jednotlivých přednášek a workshopů, organizační tým.
Po první večeři a slavnostním přípitku jsme se sešli za hotelem a začala „celotáborová“ hra, jejímž prvním úkolem bylo sestavení „rychlotýmů“ s úlohou zjistit, co mají všichni členové týmu společného z jakékoliv oblasti a museli jsme být schopni to znázornit či vytvořit pomocí papíru. V mém osmičlenném týmu jsme se shodli na tom, že všichni běžně využíváme nákupní seznam. Podařilo se nám jej z papíru vytvořit a jako vedlejší produkt nám z něj nakonec vznikl také papír toaletní .
Večer následoval seznamovací kolotoč, kde se všichni navzájem představili a kromě základních informací o tom, jak se účastníci jmenují a kde pracují, se ostatní dozvěděli různé historky z předchozích LŠMU. Harmonogram akcí byl obecně rozdělen tak, že v dopoledních hodinách probíhaly přednášky a workshopy a v odpoledních pak přednášky a workshopy a po večeři „Drbárna“, což byla volná diskuze na nějaké téma s ukázkami. Celkem bylo připraveno přes 50 aktivit od zaměření na ICT až po wellness či turistické trasy.
Ve volných chvílích se účastníci věnovali například pletení košíků, vytváření obrázků z látek či vyrábění korálkových šperků. Velký dík patří za neskutečnou trpělivost Ali a Iby, které tyto dílny připravily. Pokud se někdo nechtěl zapojit do tvořivých dílem, byl připravený wellness program ve vířivce, bazénu, sauně nebo masáže.
I když se na první pohled může zdát, že LŠMU je hlavně a jen o ICT a jeho využití ve škole, vše bylo nakonec jinak, jak už to na takových akcích bývá. Musím velmi pochválit realizační tým. Veškeré přednášky, workshopy i partnerské konference byly bezvadně připravené.
Neodmyslitelným účastníkem všech vzdělávacích akcí byl nejmladší „ajťák“, a to náš Jaroušek. Bedlivě poslouchal veškeré přednášky a aktivně se účastnil i workshopů. Obzvláště ho zaujal ten o Minecraftu.
V úvodu tohoto článku jsem použil slovo rybičky. Doprovázely nás skutečně během celého našeho pobytu i během všech aktivit. S tímto je spojen i pojem QR kódy. Organizátoři si vymysleli, že veškeré aktivity se budou sledovat právě pomocí naskenování QR a poslání této informace na stránky LŠMU, odkud se tato informace zpracovávala v nástroji PowerBI a jako vizualizace byly použity právě rybičky. Čím větší rybička, tím více aktivní účastník LŠMU.
V rámci prezentací se účastníci mohli setkat s tématy, jako je např. využití tabletů ve výuce, využití měřících systémů, služeb Forms, Planner a mnoho dalších. Jak je z tohoto vyprávění zřejmé, vše bylo zaměřeno na sociální stránku věci, a proto si organizátoři také připravili “táborový výlet“ do Otrokovic do velice zajímavého Experimentária, které bylo vytvořeno při SPŠ v Otrokovicích. Velice děkuji našemu průvodci Otovi, který nám ukázal veškeré možné aktivity.
http://www.experimentarium-otrokovice.cz/
Pro technicky zaměřené učitele a IT správce pak byly připraveny workshopy s tématikou správy tabletů pomocí Intune, hromadného nasazení systému Windows 10, PowerApps, PowerBI, Azure, IoT a další. Pro účastníky těchto workshopů máme shrnutí použitých zkratek, které bylo možno během přednášek a workshopů slyšet a vidět. Většina je zaměřena na Windows 10 deployment tools: WADK, ACT, ICD, USMT, ACT, VAMT, WICD, SICM a mnoho dalších. Dále máme ještě jednu důležitou shrnující informaci: vše najdete na Technetu a nastavíte to pomocím PowerShellu, který během letní školy Microsoft uvolnil jako opensource .
Jeden ze dnů byl zaměřen na „gamifikaci“ výuky a zde valná většina účastníků propadla Minecraftu Education Edition pod vedením zkušené lektorky Irči
Absolvovali jsme poslední aktivity na této akci a byly přiděleny poslední body v bodovací soutěži, díky nimž jsme nakrmili rybičky, které narostly do velkých rozměrů, a všichni účastníci se začali připravovat na závěrečný galavečer.
Po slavnostní večeři byli vyhlášeni vítězové a rozdány ceny. Poté si čeští i slovenští MIE Experti připravili krátkou kulturní vložku o letošním E2 globálním fóru, které se konalo v Budapešti.
Organizátoři si pro nás připravili další překvapení, a to ohňostroj s přípitkem.
K tomuto přípitku nás dovedl skřítek QRkáček, kterého ztělesnil náš Jarda
Krátce po ohňostroji jsme si společně zazpívali hymnu této letní školy za kytarového doprovodu Míry, který celou dobu vykonával funkci kulturně-sportovního referenta.
Dále pokračovala volná zábava, o kterou se nám postaral DJ Thomas v rytmu disco a později na přání i v různých jiných stylech .
Bohužel nastala sobota ráno a další ročník letní školy moderních učitelů byl za námi. Někteří účastníci se rozloučili s organizátory a ostatními účastníky se slzou v oku. Všichni se určitě už nyní těší na příští rok, kdy se tu opět sejdou.
Karel Rejthar