Fond Otakara Motejla vyhlašuje Prague Hacks 2016, víkendový programovací maratón, který přivede na jedno místo vývojáře, idea makery, datové analytiky a urbanisty, aby pracovali s pražskými otevřenými daty a hledali nápady na nové služby pro lepší život v hlavním městě. Společně naplní „pražský dashboard“, webovou platformu, která ukáže, co všechno se dá s otevřenými daty dělat. Podobnou “nástěnku” už má řada měst jako Londýn či Leeds.
Na prvním ročníku Prague Hacks, který proběhl vloni v červnu, vzniklo 13 prototypů aplikací postavených na otevřených datech. Šlo například o platformu pro sdílení informací o kvalitě škol, model aplikace sledující pohyb prostředků hromadné dopravy v reálném čase nebo prototyp aplikace pro chytré hodinky sledující bezpečnost v ulicích. Účastníci letošního Prague Hacks budou během tří dnů vytvářet jednoduché miniaplikace (widgety), jež popíší život v Praze ve čtyřech tématických oblastech: mobilita & obyvatelstvo, volný čas & vzdělávání, dobré vládnutí & transparentnost, životní prostředí & sociální služby. Díky vzniklým widgetům pak zájemce na dashboardu najde na jednom místě informační služby, vzešlé z pražských otevřených dat. Dashboard a jeho výstupy budou v otevřeném kódu, aby bylo možné je upravovat a doplňovat i v budoucnu.
Účastníci Prague Hacks 2016 budou mít k dispozici data z pražského katalogu otevřených dat http://opendata.praha.eu, kde jsou např. mapové podklady Prahy, jízdní řády MHD, ekonomická data některých městských částí, data pražské ZOO, Technické správy komunikací a řada dalších. Organizátoři Prague Hacks 2016 uvítají zapojení dalších datových zdrojů, které mohou být zpřístupněny všeobecně, či jen pro účely Prague Hacks. Jde o data o pohybu obyvatel po městě, data o trávení volného času, data popisující vzdělávací aktivity a jejich využití, data o městské ekonomice a/nebo jejích slabých místech, data o politickém rozhodování, data o životním prostředí a data o sociální ohleduplnosti a péči.
“Prague Hacks je příležitost představit Prahu jako město, otevřené spolupráci mezi jeho správci, obyvateli a uživateli, mezi samosprávou a firmami, které zde poskytují své služby. Město je odpradávna sdílený prostor – otevřená data a (spolu)práce s nimi pro nás proto představují zcela logický vývoj městského prostředí v digitální éře,” říká za organizátory Michal Tošovský z Fondu Otakara Motejla.
Přihlásit se na Prague Hacks 2016 je možné od 3. 8. 2016. Více informací k registraci naleznete na stránce http://www.praguehacks.cz/. Hlavním organizátorem akce je Fond Otakara Motejla ve spolupráci s Node5, StartupYardem, reSITE za finanční a technologické podpory společností Microsoft ČR, CZ.NIC, RedHat ČR a Nadace Open Sociery Fund Praha. Záštitu poskytla primátorka Hlavního města Prahy Adriana Krnáčová.
„Na projektech a aktivitách Fondu Otakara Motejla spolupracujeme dlouhodobě. I v případě této akce jsme se rozhodli podpořit ji a to jak finančně, tak především formou poskytnutí konzultací odborníků ze sdružení CZ.NIC. Naše participace na Prague Hacks 2016 bude spočívat ve zprostředkování vybraných dat z projektu Netmetr. V rámci akce budou také kolegové vystupovat jako mentoři, kteří pomohou účastníkům se v datech z toho projektu zorientovat a ukáží jim, jak s nimi vhodně pracovat,“ řekl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, které je partnerem projektu Prague Hacks 2016.
“V Praze se každý rok odehrají desítky hackathonů. Prague Hacks je mezi nimi možná vůbec tím nedůležitějším, protože využívá otevřená data ke zlepšení života ve městě a dotýká se zcela zásadních témat, jako jsou kvalita a transparentnost veřejné správy, životní prostředí či poskytování sociálních služeb,” uzavírá Cedric Maloux ze StartupYardu.
#PragueHacks
Sledujte nás na Facebooku.