Quantcast
Channel: TechNet Blogs
Viewing all articles
Browse latest Browse all 34890

Windows 8: Edycje, licencje i promocyjne zakupy

$
0
0

Kiedy w 2012 roku ogłosiliśmy limitowaną czasowo ofertę zakupu aktualizacji do Windows 8, pewnie kilka osób mogło pomyśleć że to będzie regularnie przedłużana oferta. Jednak okazuje się, że termin 31 stycznia 2013 jest nieprzekraczalną granicą z bardzo korzystną cenowo ofertą na zakup Windows 8.

Warto więc skorzystać z tych 10 dni i zastanowić się nad zakupem. A w moim poście objaśniam jakie są edycje Windows 8, które się kwalifikują do promocji oraz jakie są warunki zakupu. Na koniec dodałem też kilka ciekawych linków do napisanych przeze mnie postów pokazujących, co jest ciekawego w Windows 8, co mam nadzieję pomoże Wam podjąć decyzję :)

Edycje i licencje Windows 8

imageO dziwo nie miałem jeszcze chyba okazji napisać słowa na temat edycji Windows 8 - a trochę się zmieniło w tym zakresie. I chciałbym teraz to nadrobić, bo przyda się to do poniższej informacji o promocjach aktualizacyjnych.

Microsoft wydał dwie główne edycje Windows 8:

  • Windows 8
    Najbardziej podstawowa edycja systemu Windows 8. Jest ona bez żadnego dopisku (po prostu "Windows 8") i jest edycją przeznaczoną dla użytkowników domowych. Tej edycji nie będziemy w stanie dołączyć do domeny i nie ma ona żadnych specjalnych możliwości biznesowych.
  • Windows 8 Pro
    To bardziej zaawansowana edycja przeznaczona dla bardziej wymagających użytkowników oraz dla małych i średnich firm. Z jej pomocą można już budować większe środowiska (z domeną) oraz ma kilka elementów niedostępnych w wersji podstawowej (np. BitLocker).

Jest też jeszcze oczywiście edycja Windows 8 Enterprise, ale ta jest niedostępna dla zwykłego kupującego (w sklepie), ponieważ można ją kupić tylko w opcji licencji grupowych z Software Assurance. Wersja ta zawiera wszystkie opcje wersji Windows 8 Pro oraz dodatkowe, najbardziej zaawansowane możliwości (jak chociażby Windows To Go, Direct Access, Branch Cache czy VDI), z których korzystać będą duże firmy. Więcej o tej wersji - na blogu zespołu Windows.

Windows RT

Dodatkowo pojawia się też nowa wersja Windows - Windows RT (zwróćcie uwagę na brak 8 w nazwie). Ta wersja przeznaczona jest tylko na komputery z procesorami ARM, które najczęściej spotykamy w tabletach czy mniejszych urządzeniach. Co ważne - nie kupicie jej w sklepie, bo będzie sprzedawana tylko i wyłącznie z komputerami (preinstalowana przez producentów sprzętu).

Ma ona wiele cech z Windows 8, ale ważną różnicą jest to, że nie uruchomicie na niej klasycznych programów desktopowych (a tylko aplikacje Modern UI), ale z drugiej strony otrzymacie w cenie tego systemu Office Home & Student RT.

Więcej o różnicach możecie przeczytać na stronie produktowej.

Licencja OEM na użytek osobisty (!) w Windows 8

Jeszcze jednym ważnym elementem, który już trochę ludzi zauważyło, jest to, że Windows 8 nie posiada wersji BOX, czyli takiej, która kiedyś pozwalała (w przeciwieństwie do wersji OEM) przenosić system operacyjny z komputera na komputer.

Wersja OEM w poprzednich systemach (OEM System Builder dokładniej), była przeznaczona dla firm, które składały komputery i później sprzedawały je z preinstalowanym systemem. Przywiązywała ona kupiony system operacyjny do danego komputera, więc w takim wypadku był pewien problem z reinstalacją systemu, zmianami w komputerze (np. wymiana płyty głównej) czy odsprzedażą takiego systemu.

Natomiast w wypadku Windows 8 pojawiła się nowa licencja dla tzw. System Builder, ale tym razem dla "domowych składaczy komputerowych" o nazwie Personal Use (czyli do użytku osobistego). Zobaczycie ją opisaną (np. w cennikach i sklepach) jako OEM, natomiast jeśli kupujecie sam system (bez komputera!) to najprawdopodobniej właśnie z tą licencją.

Ma ona kilka ciekawych zmian w stosunku do klasycznej licencji OEM System Builder. Dzięki niej można:

  • zainstalować taki system na jednej maszynie (fizycznej lub wirtualnej)
  • po jego odinstalowaniu, można go zainstalować na innej maszynie tego samego właściciela (!)
  • można go odsprzedać innej osobie (o ile jesteśmy pierwszym właścicielem tak kupionego systemu! w wypadku systemu kupionego razem z nowym komputerem, nie my jesteśmy pierwszym właścicielem, więc nie możemy go odsprzedać, chyba że razem z tym komputerem właśnie!)
  • zainstalować zarówno wersję 32-bit jak i 64-bit (ale tylko jedną na raz oczywiście)

Nie chcę wchodzić głębiej w ten temat (bo też specjalistą od tego nie jestem), natomiast wszystkich zainteresowanych odsyłam do szczegółowych warunków licencji dla różnych opcji licencji System Builder for Personal Use dla Windows 8. Ogólne informacje znajdziecie na stronach OEM Partner Center, natomiast szczegółowy tekst takiej licencji znajdziecie - w wersji polskiej oraz angielskiej. Zwracam też uwagę, że to właśnie EULA jest jedynym ważnym wykładnikiem tego co możecie zrobić z danym systemem a czego nie, więc prośba o jej przeczytanie w Waszym wypadku, a dopiero później ewentualnie korzystanie z moich podpowiedzi.

Zmiana języka w Windows 8

Bardzo ciekawą opcją (o którą trochę osób mnie pyta) wprowadzoną z Windows 8 jest też możliwość zmiany języka interfejsu systemu, co w skrócie pozwala mieć raz system w języku polskim a raz w angielskim (lub dowolnym innym).

Co ważne taka możliwość dostępna jest bezpłatnie w każdej edycji Windows 8. Wystarczy w panelu sterowania pobrać sobie dodatkowe wersje językowe, a po ich instalacji (i przelogowaniu) system powita nas w nowym języku. I między językami możemy się bez problemu przełączać.

To co to za promocja jest?

No dobrze, a teraz ważna informacja, która mnie skłoniła do napisania tego postu - to kończąca się promocja cenowa (do 31 stycznia 2013). Aktualnie w obniżonej cenie Microsoft oferuje aktualizacje do Windows 8 Pro, czyli tej najbardziej zaawansowanej wersji dostępnej dla zwykłego kupującego.  

Jakie są opcje:

  • Kupiłeś niedawno laptop z Windows 7
    Jeśli zakupu dokonałeś między 2.06.2012 i 31.01.2013 to Windows 8 Pro możesz kupić już za 69 PLN korzystając z tzw. Windows Upgrade Offer. Po zakupie takiego komputera należy zarejestrować się na wskazanej stronie - można to zrobić do 28 lutego 2013.
  • Miałeś kupioną licencję na Windows XP/Vista/7
    Jeśli nie kupowałeś ostatnio laptopa, ale masz licencję na któryś z wymienionych starszych systemów to możesz kupić aktualizację do Windows 8 Pro:
    • Jeśli wystarczy Ci wersja elektroniczna (do pobrania pliki instalacyjne z Internetu) to zapłacisz 129 PLN
    • Jeśli chciałbyś otrzymać wersję pudełkową (z nośnikiem) to koszt ten będzie 249 PLN.
    • W obu wypadkach obowiązuje dodatkowo limit 5 zamówionych egzemplarzy na jednego Klienta
  • Miałeś kupioną licencję na Windows 8 (ale nie Pro)
    Gdy kupiłeś na przykład podstawową edycję Windows 8 (lub np. była ona z kupionym laptopem) a chciałbyś zrobić aktualizację do edycji Windows 8 Pro, to możesz skorzystać z Windows 8 Pro Pack (kiedyś nazywane Windows Anytime Upgrade) za 129 PLN.

Dodatkowo jest też jeszcze jedna ważna promocja, która kończy się 31 stycznia. Otóż w nowym Windows 8 domyślnie w systemie nie jest dostępny Media Center oraz dodatkowe kodeki do odtwarzania płyt DVD za pomocą wbudowanego Windows Media Player. W związku z tym korzystanie z tego dodatku oraz opcji odtwarzania płyt będzie niedostępne. Aby skorzystać z promocji i bezpłatnego dostępu do tej opcji trzeba (do 31 stycznia 2013) na stronie z Windows Media Center Pack podać swój adres email. Przyjdzie na niego (może to potrwać do 72h) bezpłatny klucz aktywujący ten dodatek oraz instrukcja jak go wprowadzić w systemie, aby został on aktywowany.

Co będzie po 31 stycznia?

Po tym czasie pojawią się nowe ceny. Aktualnie ogłoszone zostały dwie (nie znane są jeszcze polskie):

  • Windows 8 (aktualizacja) - to koszt $119.99
  • Windows 8 Pro (aktualizacja) - to koszt $199.99

Nie podaliśmy jeszcze cen pełnego systemu (czyli nie aktualizacji) Windows 8 czy Windows 8 Pro.

Dodatkowo wspomniany wcześniej Windows Media Center Pack będzie kosztował około $10.

Czyli jak widać - zdecydowanie warto skorzystać z tych najbliższych dni - o ile oczywiście rozważacie zakup Windows 8.

Dla niezdecydowanych

Pisałem już sporo postów na temat Windows 8 i uważam, że nadal wiele ludzi ma w głowie podejście/stwierdzenie, że "Windows 8 nie ma nic nowego, w stosunku do Windows 7". A to moim zdanie już spore niedoinformowanie lub też lenistwo ze strony osób zainteresowanych :)

Dlatego pozwoliłem sobie zebrać kilka postów, które w temacie Windows 8 pisałem w ostatnim czasie. Myślę, że warto je przeczytać jeśli chcecie wiedzieć trochę więcej o Windows 8 ponad to co "mówi Internet".

Mam nadzieję, że dzięki tym kilku artykułom będziecie mogli poznać kilka dodatkowych możliwości Windows 8 i mniej osób będzie mówiło/pisało o tym braku zmian w Windows 8.

Plus oczywiście - jeśli tylko planujecie zakup i aktualizację systemu - to radzę się pospieszyć - właśnie ze względu na cenę :)


Viewing all articles
Browse latest Browse all 34890

Trending Articles



<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>